Наукові читання з циклу “Видатні конструктори України” PDF

31травня 2018 року студенти Інституту взяли участь у наукових читаннях з циклу Видатні конструктори України, присвячені Анатолію Олексійовичу Дородніцину (1910-1994) – видатному вченому в галузі прикладної математики, інформатики та обчислювальної техніки, директору першого Обчислювального центру Академії наук СРСР – найавторитетнішої наукової установи Радянського Союзу з кібернетики.

Співорганізаторами наукових читань стали Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, Державний політехнічний музей та Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України.

Захід відбувся за ініціативи ректора КПІ ім. Ігоря Сікорського Михайла Згуровського під керівництвом проректора з наукової роботи Михайла Ільченка.

Наукова спадщина А.О. Дородніцина є надзвичайно багатогранною. Ним проводились дослідження з прикладної математики, аеродинаміки і фізики атмосфери, були запропоновані ефективні методи та отримані фундаментальні результати у багатьох наукових галузях.

Після появи перших ЕОМ домінуючим напрямом його діяльності стає розробка нових обчислювальних методів. А.О. Дородніцин доклав великих зусиль для того, щоб інформатика набула статусу окремої науки, що займається розробкою і аналізом обчислювальних засобів, програмного забезпечення і алгоритмів.

Свого часу А.О. Дородніцин підтримав організацію в Києві Обчислювального центру Академії наук УРСР (Інституту кібернетики), директором якого став видатний математик і кібернетик В.М. Глушков, а плідне співробітництво цих учених продовжувалось усе їхнє життя.

У заході взяли участь Іван Сергієнко – директор Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова, академік Національної академії наук України (далі – НАНУ) в галузі Обчислювальна техніка; Олександр Летичевський – академік НАНУ в галузі Інформатика; Олександр Палагін – заступник директора Інституту кібернетики ім. В.М. Глушкова; Олександр Хіміч – академік НАНУ в галузі Інформатика, заступник директора Інституту кібернетики ім. В. М. Глушкова, член-кореспондент НАН України, у галузі Математичне моделювання та обчислювальні методи.

Під час заходу студенти ознайомилися з життєвим шляхом видатного вченого Анатолія Олексійовича Дородніцина, дізналися про його роль у становленні комп'ютерної науки, а також почули спогади учасників заходу про спільну з ним професійну діяльність.

Цікавою інформацією для студентів стало те, що А.О. Дородніцин широко відомий своєю визначальною роллю у створенні обчислювальної гідродинаміки, плідною науково-організаційною роботою. Багато сил він віддав розробці сучасних числових методів та широкого впровадження ЕОМ у різні галузі науки і техніки.

На завершення заходу для присутніх була проведена екскурсія до Суперкомп’ютера КПІ ім. Ігоря Сікорського, який є найпотужнішим комп’ютером в Україні, увійшов до складу 500 найпотужніших суперкомп’ютерів світу та до 50 з країн пострадянського простору.

Цікаво було дізнатися, що центр суперкомп’ютерних обчислень КПІ ім. Ігоря Сікорського виконує не лише внутрішні завдання університету, але і задачі галузевих інститутів, навчальних закладів України таgrid-користувачів з будь-якої точки світу. Він тісно співпрацює в цьому плані з Інститутом теоретичної фізики та Інститутом математики НАНУ, Національним космічним агентством України тощо.

Отримані студентами під час заходу враження додали ще й знання з історії вітчизняної обчислювальної техніки та розвитку науки у 20 столітті.

 

П'ятниця, 01 червня 2018